Gminny Ośrodek Kultury

w Luzinie

 IMG 0948a

Gminna Biblioteka Publiczna w Luzinie przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Młody Obywatel", prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundację BGK. Celem programu jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz przekonanie mieszkańców, w szczególności młodzieży do aktywnego działania na rzecz rozwoju własnej miejscowości. W bibliotece powstały dwa zespoły młodych aktywistów. Jeden zespół pracuje w środy w czytelni GBP w Luzinie, nad problemem poprawy funkcjonalności wsi Luzino, drugi zespół spotyka się we wtorki w czytelni GBP w filii w Sychowie, jego praca polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu gry terenowej w miejscowości Sychowo. „Luzińska" grupa Młodych Obywateli w ramach prac projektowych powołała do życia Nieformalną Grupę Młodych (Talentów) Montownia Pomysłów. Na razie w skład grupy wchodzą wyłącznie uczestnicy programu, młodzi mają jednak nadzieję, że z czasem poszerzą swoje szeregi o innych pełnych pomysłów i inicjatywy ludzi.

Martyna jedna z uczestniczek: w ramach działalności grupy chcielibyśmy brać udział w warsztatach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, organizować spotkania dla młodzieży, np. karaoke, letnie kino, przeglądy artystyczne.... Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych do działania, szalonych młodych ludzi! Wyjdźcie z domu i działajcie, działajcie, działajcie! :)

Kolejną inicjatywą tej grupy było przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców Luzina, w dniu 3 maja podczas rodzinnego rajdu rowerowego (zdjęcia w galerii). Akcję nazwano „Daj Głos..."- zmieniaj z nami Luzino na lepsze. Młodzi chcieli przekonać się, za co miejscowi lubią swoją miejscowość oraz czego im w niej brakuje, co chcieliby zmienić, poprawić, ulepszyć... Na podstawie wyników ankiety planują stworzyć mapę miejscowości oraz nanieść na nią wybrane przez mieszkańców ulubione i newralgiczne miejsca. Mapa ma stać się punktem wyjścia do kolejnych działań, jak mówią pomysłów jest dużo, chcemy posprzątać najbardziej zaśmiecone rejony, a także wyżyć się artystycznie w najbardziej charakterystycznych miejscach Luzina... Szczególne podziękowania składamy Gminnemu Ośrodkowi Kultury za możliwość przeprowadzenie ankiety podczas rajdu i zgodę na wykorzystanie materiału fotograficznego. Wyniki ankiety pojawią się na stronie biblioteki, Gminnego Ośrodka Kultury oraz fanpage'u Twoje-Luzino.pl na Facebooku.