Gminny Ośrodek Kultury

w Luzinie

 

IMG 0361S

 

OD OPERY MOZARTA DO OPERETKI KALMANA

Salon artystyczny Państwa Marty i Piotra Jędrzejczaków już po raz trzeci został udostępniony miłośnikom muzyki poważnej.

Program majowego koncertu 2013 był wyjątkowy pod względem doboru repertuaru, wykonawców instrumentalistów i wokalistów.

Zebrani uczestnicy koncertu z przyjemnością wysłuchali wybitnych utworów muzyki klasycznej z repertuaru m.in.: Mozarta, Mendelsona, Belliniego, Brahmsa, Wolfa, Moniuszki i wielu innych. Wokalistom Marii Malinowskiej – sopran, Rafałowi Kucharskiemu – baryton, akompaniował na fortepianie Maciej Gański, który pokazał, że jest wytrawnym pianistą i kameralistą.

Koncert rozpoczęli młodzi adepci klasy fortepianu, będący   jeszcze na etapie ćwiczeń i zdobywania tajników warsztatowych. Dla nich udział w koncercie był wyróżnieniem oraz możliwością pokazania dotychczasowych umiejętności wśród dojrzałych już artystów. Anna Szymańska, pochodząca z Luzina oraz Julianna Kotłowska, zamieszkała w Luzinie wykonały: Preludium nr 2 i nr 10 op. 38 D. Kabalevskiego oraz Józefa Haydna Sonatę As- dur Hob.XVI/46 część II – Adagio i część III – Presto.

Piotr Jędrzejczak, jako gospodarz, profesjonalnie związany od kilkudziesięciu lat z muzyką i jej edukacją wykonał dwa popularne tańce węgierskie Johannesa Brahmsa, nr 6 Des-dur i nr 5 fis-moll.

Perfekcyjnym wykonaniem trudnych partii z arii Cherubina, I aktu „Wesela Figara” Mozarta, Maria Malinowska rozpoczęła koncert, a słuchacze mogli podziwiać jej delikatny sopran.

Następnie wysłuchano duetu Don Giovanniego i Zerliny, (Maria Malinowska i Rafał Kucharski) z I aktu opery Mozarta „Don Giovanni”, którego przepiękny temat długo po jego zakończeniu brzmiał w uszach słuchaczy.

W dalszej części koncertu wysłuchaliśmy pieśni kompozytorów polskich : Stanisława Niewiadomskiego, Stanisława Moniuszki, Władysława Walentynowicza, Romana Statkowskiego. Usłyszeliśmy także arię z I aktu opery „Purytanie” Vincenzo Belliniego, w której zabrzmiał liryczny głos barytonu Rafała Kucharskiego z bardzo dobrą techniką   wokalną.

W końcowej części koncertu wykonawcy Maria Malinowska i Rafał Kucharski przenieśli nas w świat operetki wykonując z „Księżniczki czardasza”   Imre Kalmana duet Silvy i Edvina. W wykonanych utworach usłyszeliśmy subtelną nostalgię, która łączyła się z ognistym rytmem węgierskiego czardasza za co wykonawców publiczność nagrodziła gromkimi brawami jednocześnie zmuszając do bisu.

Reasumując koncert zawierał w swoim programie bogactwo tematyczne i stylistyczne, zróżnicowaną dramaturgię oraz piękną melodykę w wykonywanych utworach.

W doborze programu oraz wykonawców bardzo dużą pomoc okazała Pani Profesor Aleksandra Kucharska-Szefler, pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadząca klasę śpiewu solowego na wydziale wokalno-aktorskim.

          

Tegoroczny koncert jak i dwa poprzednie odbyły się przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej im. L. Roppla w Luzinie, a zwłaszcza Pani dyrektor Marii Krośnickiej, która prowadząc koncert, wprowadzała słuchaczy, swoim ciepłym altem, w klimat kolejnych utworów oraz Gminnego Ośrodek Kultury, który zadziałał niczym profesjonalne biuro koncertowe, a jego dyrektor, Pani Krystyna Potrykus osobiście zajęła się organizacją widowni. Po prostu była niemalże wszędzie. Z takimi pasjonatami można zorganizować każdy projekt!

Na koniec warto wspomnieć o osobach, które zasponsorowały organizację koncertu. Była to kwiaciarnia „Maranta” Mirosława Mielewczyka, kwiaty i rośliny przyozdobiły salon, wzbogacając klimat święta muzyki. Drugim był Piotr Kotłowski, który już po raz drugi zasponsorował pyszne ciasta. Dzięki temu po koncercie uczestnicy mogli wypić kawę, herbatę , zjeść dobre ciasto oraz wymienić się swoimi wrażeniami, opiniami artystycznymi. Po prostu ochłonąć po emocjach, jakie spłynęły na nas w czasie koncertu.

A trzeba zauważyć, że publiczność dopisała i za to należą się jej słowa podziękowania.

Mam nadzieję, że takie wydarzenia muzyczne, będą miały ciąg dalszy w przyszłości. Tak trzymać !!

                                                                                   Meloman